Kādā secībā vēlams apgūt loka šaušanu
1. Sperot 3-5 soļus uz priekšu nonākam pie šaušanas līnijas. Nostājamies uz šaušanas līnijas, kājas plecu platumā, pēdas paralēli viena otrai, katrā līnijas pusē pa vienai, perpendikuls kurš vilkts caur abām pēdām mērķa virzienā veido 10-15 grādu leņķi pa kreisi (kreiļiem otrādi) no perpendikula, kas vilkts pret mērķu līniju, ķermenis taisns, skats uz priekšu. Saglabājam šo stāvokli 4-5 sekundes, atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz stāja apgūta pilnībā.
2. Atkārtojam iepriekšējās kustības + paceļam kreiso roku plecu līmenī, sekojot, lai paceļam tikai roku, bet ne plecu un lai augums paliek taisns (nesagāžas pa labi, atpakaļ vai uz priekšu). Paceltā roka ar ķermeni veido tādu pašu leņķi, kā kāju pēdas pret mērķa līnijas perpendikulu. Galvu pagriežam pa kreisi un izvirzām uz priekšu (itkā skatītos aiz stūra). Pārliecināmies vai kreisā roka ir taisna elkoņa locītavā un nav izgriezusies. Saglabājam šo stāvokli 4-5 sekundes, atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz stāja apgūta pilnībā.
[Bilde]
3. Atkārtojam iepriekšējās kustības + paceļot labo roku, saliecam to elkonī un ar taisnu plaukstu novietojam zem žokļa kaula, elkoņa gals nedaudz virs vai plecu līmenī, bet nekādā gadījumā zem tās. Skaidri jāsajūt 2. delnas kaula fiksāciju pie žokļa kaula. Plauksta paralēla ķermenim un no pirkstu galiem līdz elkonim veido vienu taisnu līniju. Saglabājam šo stāvokli 4-5 sekundes, atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz stāja apgūta pilnībā.
[Bilde]
4. Atkārtojam iepriekšējās kustības, bet jau kompleksi – ceļot kreiso roku vienlaicīgi ceļam arī labo un pagriežam galvu. Pārējo izpildām kā iepriekš. Saglabājam šo stāvokli 4-5 sekundes, atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz stāja apgūta pilnībā.
5. Atkārtojam iepriekšējās kustības + lēni pārvietojam labās rokas elkoni atpakaļ, veicot rotējošu kustību tikai pleca locītavā un nezaudējot delnas 2. kaula kontaktu ar žokļa kaulu (galva ar plaukstu pārvietojas 2-3 cm atpakaļ). Skaidri jāsajūt, ka kustību veicam tikai ar muguras muskuļu palīdzību un elkoņa gals “zīmē” pusloku. Uzmanība jāpievērš, lai kustībā nepiedalās kreisais plecs virzoties uz priekšu un nemainītos stāja. Izpilda 3 vilkšanas kustības turp un atpakaļ. Atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
6. Izpildām vingrinājumu ar minimālu pretestību – gumijas trenažieri. Trenažieri nostiprina uz kreisās rokas plaukstas starp 1. un 2. plaukstas kaulu (uzmauc uz īkšķa). Ar labās rokas 3 vidējiem pirkstiem, tos saliecot pirmajās falangās, satver trenažieri un izpilda kustības kā iepriekš. Kreisās rokas plauksta paralēla zemei un nedaudz pacelta uz augšu, veic statisku pretspiedienu trenažierim. Īpaša uzmanība jāpievērš tendencei kreisajam plecam piedalīties kustībā (ceļas uz augšu, virzas uz priekšu), liekas muskuļu grupu iesaistīšanos darbā (it sevišķi labās rokas plaukstas locītavā). Izpilda 3 vilkšanas kustības, atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
7. Izpildām vingrinājumu ar sporta loku. Loku satveram, ar kreisās rokas plaukstu, aiz loka roktura plaukstiņas. Ar labās rokas 3 vidējo pirkstu saliektām pirmajām falangām satveram stiegru. Pavelkot loka stiegru par 1/3 no pilna atvilciena izjūtam loka roktura plaukstiņas spiedienu starp 1. un 2. plaukstas kaula. Pārliecināmies, ka roku un ķermeņa stāvoklis pareizs un kreisās rokas plauksta veic statisku pretspiedienu loka roktura plaukstiņai. Ieslēdzot muguras muskuļus atvelkam loku pilnībā. Izpilda 3 vilkšanas kustības, – atgriežamies sākuma stāvoklī un atkārtojam līdz kustība apgūta pilnībā.
8. Apgūstam atlaidienu ar redzes kontroli, no pus atvilciena, ar gumijas trenažieri. Kreisā roka taisna, pacelta sāņus, labā saliekta elkonī, plaukstas ar trenažieri krūšu augstumā. Gumija atvilkta ½ no pilna atvilciena. Labās rokas plauksta vērsta uz augšu. Lēnām (pakāpeniski) atslābinot pirkstu falangu locītavu muskuļus ļaujam trenažierim izrauties no labās rokas pirkstu tvēriena. Audzēknim ar redzes kontroli (skatās uz pirkstiem) jāseko, lai atlaidiena laikā gumija netiktu aktīvi atbrīvota, bet pati izrautos pārvarot pirkstu falangu, lēnam atslābstošo, muskuļu pretestību (turpinot darbu bez pretestības pirksti saliecas) un, lai nebremzētu abu roku dabīgo kustību atpakaļ sāņus, kad pārtrūkusi to saistošā pretestība (pēc atlaidiena). Lietojam uzpirksteni, lai pasargātu pirkstus no traumām berzes rezultātā un atkārtojam līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
9. Apgūstam atlaidienu ar redzes kontroli (plauksta zem zoda) pie spoguļa, no pilna atvilciena, ar gumijas trenažieri. Atkārtojam iepriekšējās kustības ar vilkšanu, kuru noslēdz atlaidiens. Sekojam, lai labās rokas pirksti, atbrīvojušies no gumijas trenažiera, saliektā stāvoklī noslīdētu gar kaklu un fiksētos pie pakauša. Atkārtojam sērijās pa 3 “šāvieniem” līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
10. Apgūstam šāvienu ar sporta loku un bultu no tuvas distances. Bultu ielādē ar labo roku bultas astīti uzspraužot uz stiegras speciālā uztinuma – ligzdiņas. Jāseko, lai vadošais spārniņš atrastus 90 grādu leņķī pret loku. Bultas caurulīti novietojam uz plauktiņa. Satverot stiegru rādītājpirksts atrodas virs bultas astītes, vidējais un zeltnesis zem. Lietojam loka turētāju, kas neļauj lokam pēc šāviena, inerces iedarbībā, izrauties no plaukstas, roku sargu, kas pasargā kreiso roku no sitiena ar stiegru un uzpirksteni. Atvelkot loku sekojam, lai būtu skaidri izjūtama stiegras fiksācija pie zoda. Lai novērstu galvas saliekšanos ārpus plaknes ar deguna galu (vai lūpām) pieskaramies stiegrai. Sekojam, lai šāviena brīdī nebremzētu dabīgās kustības: labā roka saliekta elkonī virzās atpakaļ, kreisā plaukstas locītavā uz priekšu un plecā atpakaļ. Atkārtojam šāvienus sērijās pa 3 bultām līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
11. Apgūstam šāvienu ar tēmēšanu. Vispirms panākam, ka redzam stiegras projekciju uz loka vidus (atvilktā stāvoklī), pēc tam tēmekļa grauda projekciju uz mērķi. Skatiens jāfokusē uz tēmekļa grauda nevis uz mērķa. Atkārtojam šāvienus sērijās pa 3 bultām līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
12. Apgūstam izvilkšanu caur klikeri (loka atvilciena garuma signalizatoru). Ielādējot bultu to novieto zem klikera plāksnītes. Atvelk loku, notēmē un izpilda vilkšanu līdz atskan klikera signāls, ietur pauzi 3-5 sekundes un atliek šāvienu (pauzes laikā turpinās lēna vilkšanas kustība). Paliek bultu zem klikera un atkārto līdz apgūts pilnībā.
[Bilde]
13. Apgūstam šāvienu ar klikeri pauzējot. Atvelk loku, notēmē, izpilda vilkšanu līdz atskan klikera signāls, ietur pauzi 3-5 sekundes un izpilda šāvienu. Atkārtojam šāvienus sērijās pa 3 bultām līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
14. Apgūstam šāvienu ar klikeri bez pauzes. Atvelk loku, notēmē, izpilda vilkšanu līdz atskan klikera signāls un izpilda šāvienu. Atkārtojam šāvienus sērijās pa 3 bultām līdz kustība apgūta pilnībā.
[Bilde]
15. Apgūstam tēmekļa “peldināšanu”. Uz vairoga-bultu uztvērēja novieto horizontālu 5cm platu līniju. Uzdevums tēmējot pārvietot tēmekli pa līniju no kreisās uz labo pusi, līdz atskan klikera signāls un izpildīt šāvienu. Sekot, lai kustību tēmekļa pārvietošanai veiktu ar gurnu un vēdera muskulatūras palīdzību, bet nevis ar rokām vai plecu joslu un lai šāviena brīdī kustība neapstājas. Pēc tam pretējā virzienā. Pārvietojam lentu vertikāli un izpildām to pašu uzdevumu no augšas uz leju, no lejas uz augšu, lentu 45 grādu leņķī, no kreisā augšējā stūra uz labo apakšējo, atpakaļ, no labā augšējā stūra uz kreiso apakšējo, atpakaļ, pa riņķa līniju pulksteņrādītāja virzienā, pretējā un pa “samudžinātu” sinusoidālu, no viena gala un no otra gala. Katrā virzienā atkārtojam 3 sērijas pa 3 šāvieniem katrā.
[Bilde]
16. Atkāpjoties no mērķa, ik pa 2 metriem, atrodam katram audzēknim savu “kritisko distanci” (attālumu no mērķa, kurā strauji krītas rezultāts). Audzēknis turpina praktisko šaušanu pa mērķi no pēdējās distances pirms kritiskās. Turpina līdz kritiskā distance ir “aizvilkta” 10 m aiz tālākās distances no kuras šauj pa mērķi sacensībās.
[Bilde]
Izlasiet rakstu un izdariet secinājumus par tā satura pareizību, nevis spriediet,
cik augstam līmenim tas raksts atbilst!